CHARLOTTA

w imieniu Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, Zespołu Pałacowo – Hotelowego Jedlinka oraz Gminy Jedlina-Zdrój, zapraszamy serdecznie do udziału w przejeździe Muzealnego Pociągu Specjalnego CHARLOTTA relacji Jaworzyna Śląska – Jedlina-Zdrój – Jaworzyna Śląska. Nasz pociąg, prowadzony przez lokomotywę parową TKt48-18, wyruszy na jeden z najbardziej malowniczych i jednocześnie najbardziej wymagających szlaków kolejowych w Polsce, legendarną linię 286!

Pasma Gór Sowich, Gór Kamiennych czy Wzgórz Wyrębińskich – przez które przebiega linia -obfitują w znaczne przewyższenia i doliny, których pokonanie wymagało wzniesienia licznych kolejowych obiektów technicznych. Na nieco ponad 30 kilometrowym odcinku linii zlokalizowano 6 stalowych, kratownicowych mostów, 32 wiadukty i blisko 60 przepustów wodnych. Najbardziej charakterystycznymi obiektami na linii są tunele kolejowe – dwa pod Świerkową Kopą, dwa pod Sajdakiem oraz pod Wołowcem.

Tą metafizyczną podróż pasażerowie odbędą na pokładzie zabytkowych wagonów pochodzących z renomowanej, przedwojennej fabryki taboru kolejowego Linke – Hofmann – Werke. Do dyspozycji podróżnych oddajemy 3 wagony; dwa wagony serii Ci28 z 1928 klasy 3 oraz jeden Bi29 z 1930 roku klasy 2.

Podróżni będą mieli również okazję zwiedzić Pałac w Jedlinie-Zdroju, siedzibę Śląskiego Rockefeller’a – Karla Kristera, który dla śląskiej porcelany był tym, kim dla motoryzacji stał się Henry Ford. Sprawił, że porcelana z pańskich, arystokratycznych stołów – za sprawą przemysłowej produkcji na niespotykaną dotąd skalę – trafiła pod robotnicze i chłopskie strzechy. Ponadto wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił w zjeździe po jednym z najdłuższych torów saneczkowych w tej części Polski!

Skądinąd wiemy, że dla naszych zacnych pasażerów Pałac Jedlinka przygotował dodatkową atrakcję niespodziankę…

Uczestników przejazdu zapraszamy również do wizyty w pałacowym browarze i restauracji, gdzie po pełnym wrażeń dniu pragnienie – najbardziej nawet wymagających koneserów – ugaszą lokalne piwa a głód zaspokoją – przygotowywane na miejscu – dania kuchni polskiej i europejskiej.

Zespół Muzeum,

ROZKŁAD JAZDY

10:15 Jaworzyna Ślaska (STACJA PKP)
10:51 -11:09 Wałbrzych Główny
11:18 Jedlina – Zdrój
15:49 Jedlina – Zdrój
15:58 – 16:38 Wałbrzych Główny
17:13 Jaworzyna Ślaska (STACJA PKP)

PLAN DNIA

10:15 Jaworzyna Ślaska (STACJA PKP)
11:18 Jedlina – Zdrój
Zwiedzanie zespołu Pałacowo – Hotelowego Jedlinka, zjazdy po torze saneczkowym
15:49 Jedlina – Zdrój
17:13 Jaworzyna Ślaska (STACJA PKP)

CENY BILETÓW

Dorośli: 100.00 zł / os.
Dzieci* i młodzież ucząca się do 18-tego roku życia: 80.00 zł / os.

*Dzieci do lat 3 podróżują nieodpłatnie!

Sprzedaż biletów prowadzona jest za pośrednictwem naszego e-sklepu – KLIKNIJ oraz w dniu przejazdu u Kierownika Pociągu

Cena biletu obejmuje:

1. Przejazd zabytkowym pociągiem na trasie Jaworzyna Śląska – Jedlina Zdrój – Jaworzyna Śląska,
  2. Zwiedzanie zespołu hotelowo – pałacowego Jedlinka z Przewodnikiem,
  3. Przejazd po torze saneczkowym,