Festiwal Zabytków Techniki

Festiwal Zabytków Techniki 2016

Festiwal Zabytków Techniki 2016

IMG_5375

Festiwal Zabytków Techniki 2016 będzie już 3 edycją wydarzenia, w której udział zapowiedzieli dotychczasowi, ale także zupełnie nowi uczestnicy…

Retronauci, goście Festiwalu, będą ponownie mieli niepowtarzalną okazję zmierzenia się z dawną techniką w najlepszym wydaniu. 

Szczegółowy rozkład jazdy Festiwalu Zabytków Techniki 2016 znajdziecie Państwo pod linkiem:

http://muzeumtechniki.pl/festiwal-zabytkow-techniki-12-08-2016-15-08-2016/

Będzie się działo – szczegóły wkrótce!

Zespół Muzeum,

 

 

O Festiwalu

Piec Appolta

Latem 2013 roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zorganizowało pierwszy Festiwal Zabytków Techniki. Ideą jaka przyświecała nam kiedy rozpoczynaliśmy przygotowania do tego przedsięwzięcia była chęć ukazania piękna i bogactwa zabytków techniki jakie zgromadziliśmy w naszej kolekcji. Oryginalność Festiwalu polegała nam tym, że chcieliśmy pokazać je w stanie czynnym, aranżując sceny – sytuacje – w jakich można było je spotkać w czasach, w których powstawały i były wykorzystywane w codziennej pracy.

Punktem odniesienia była dla nas krótka, ale burzliwa historia Jaworzyny Śląskiej. Zwieńczeniem Festiwalu był blisko dwugodzinny spektakl, który zaczęliśmy na stacji kolejowej w Jaworzynie Śl., inscenizując wjazd pierwszego pociągu na stację jesienią 1843 r. W siedzibie Muzeum zbudowaliśmy XVIII wieczny pruski obóz wojskowy, nawiązujący do pobytu w tym miejscu króla Fryderyka II Wielkiego. Na koniec, angażując statystów i członków grup rekonstrukcji historycznych, odegraliśmy przyjazd pierwszych polskich mieszkańców osady po II Wojnie Światowej.

We wszystkich tych scenach główną, równorzędną wobec ludzi, rolę odegrały zabytki techniki – lokomotywa parowa, wagony, samochody czy motocykle. Pokazaliśmy, że człowiek tworząc maszynę czy przedmiot nadaje mu jednocześnie moc sprawczą, która sprawia, że stają się one nie tylko przedmiotami, ale podmiotami wydarzeń. Pełnoprawnymi sprawcami postępu.  W 2015 roku zaprosiliśmy do współpracy partnerów z zewnątrz. Dolny Śląsk był i wciąż jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów Polski. W przeszłości biło tu gospodarcze serce Niemiec. Są na mapie Dolnego Śląska wciąż miejsca, do których nie dotarł postęp techniczny. Miejsca, które oparły się jego naporowi. Miejsca, gdzie wciąż można podziwiać starą technikę. Ulec jej technoestetycznemu pięknu. Nie interesuje nas technika spoczywająca na dnie muzealnych gablot. Sterylne wnętrza, w których należy zachować ciszę. Festiwal dedykujemy wszystkim tym maszynom i urządzeniom, budowlom i miejscom w których wciąż tętni życie.