GALA PAROWOZÓW

GALA PAROWOZÓW

 

Od 2011 roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku (oddział Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska) organizuje Galę Parowozów, międzynarodowe zloty zabytkowych lokomotyw. Udział w niej biorą czynne, zabytkowe lokomotywy parowe z Polski, Czech i Niemiec. W ostatniej edycji – VII – udział w niej wzięło 6 parowozów i ponad 15 000 zwiedzających.

Celem organizowanego przez nas wydarzenia jest promocja idei ochrony zabytków techniki . Od samego początku Gala Parowozów ma umożliwić odwiedzającym nas gościom możliwość bezpośredniego kontaktu z żywymi pomnikami dawnej techniki, parowozami. Maszynami, które w sposób fundamentalny odmieniły oblicze świata.

Gala ma formułę wystawy plenerowej organizowanej na terenie zespołu dawnej parowozowni wachlarzowej w Jaworzynie Śląskiej (dziś siedziby Muzeum). Wystawie towarzyszą całodzienne prezentacje lokomotyw – m.in. na obrotnicy kolejowej oraz przejazdy pociągami prowadzonymi przez uczestniczące parowozy po najbardziej malowniczych trasach kolejowych Przedgórza Sudeckiego. Tradycyjnie w sobotni wieczór organizowany jest spektakl teatralny, w którym w role aktorów wcielają się lokomotywy parowe…

Tegoroczna – już siódma – edycja Gali Parowozów odbyła w nieco zmienionej formule. Oprócz lokomotyw parowych do udziału w naszym zlocie zaprosiliśmy również zabytkowe pojazdy użytkowe – ciągniki rolnicze, parowe walce drogowe, lokomobile czy pojazdy wojskowe wreszcie. Wszystkie zaprezentowane zostaną na terenie zespołu folwarczno – pałacowego Burghausów w Piotrowicach Świdnickich (ok. 2 km od Jaworzyny Śląskiej). Po raz pierwszy więc w Polsce będzie można było zapoznać się z dawnymi pojazdami w tak szerokim spektrum.

W tegorocznej edycji, która odbyła się w dn. 8.09.2017 – 10.09.2017 r. udział wzięło 6 lokomotyw z Czech i Polski:

  • Parowóz 310.0154 z Trutnova (Rep. Czeska),
  • Parowóz 93.1360 z Żamberku (Rep. Czeska),
  • Parowóz 423.0145 z Jaromierza (Rep. Czeska),
  • Parowóz Pt47-65 z Wolsztyna (Polska),
  • Parowóz Ty42-24 z Pyskowic (Polska)
  • Parowóz TKt48-18 z Jaworzyny Śląskiej – GOSPODARZ GALI PAROWOZÓW

 

Zespół Muzeum,