Gala Techniki Rolniczej

Gala Techniki Rolniczej

 

 08.09.2018 r. – 09.09.2018 r.

Piotrowice Świdnickie – Muzeum Technik Rolniczych na Śląsku

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska w dniach 09.09.2017 i 10.09.2017 na terenie folwarku i dworu w Piotrowicach Świdnickich po raz pierwszy zorganizowała Galę Techniki Rolniczej – część GALI PARY 2017.  Wzięło w niej udział kilkadziesiąt zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych, samochodów użytkowych i walców parowych. 

W ten wyjątkowy wrześniowy weekend dawny folwark Burghausów po raz pierwszy od bardzo dawna wypełnił się gospodarskim życiem… 

Folwark powstał wokół wzniesionego przez Jakuba von Zedlitza dworu obronnego pod koniec XVI stulecia. Przez następne lata renesansowy dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli związanych z największymi i najznamienitszymi rodami Śląska. Pod koniec XVIII wieku – podobno w drodze losowania – przypadł w udziale arystokracie, Niklasowi  von Burghauss, królewskiemu szambelanowi i znanemu filantropowi. Hrabia znacznie rozbudował majątek ufundował także na jego terenie szpitale dla kobiet i mężczyzn. W nieodległych Łażanach sfinansował budowę pierwszego na kontynencie europejskim mostu żelaznego (20.05.1796 r.).

Dziś zamek jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która na jego terenie organizuje Muzeum Technik Rolniczych, które w przyszłości prezentować będzie historię, bogactwo i dorobek jednej z najważniejszych w historii Śląska dziedzin aktywności jego mieszkańców- rolnictwa. 


Zespół Fundacji,