Szanowni Państwo,

w związku z planowanym przejazdem Muzealnym Pociągiem Specjalnym Antracyt w dniu 17.03.2018, chcielibyśmy Państwa poinformować, iż w projekt ten włączyły się obiekty turystyczne, leżące przy linii kolejowej 286, po której przejedzie nasz muzealny skład.

Na podróżujących naszym zabytkowym składem czekają w ten dzień nawet 50% zniżki na wstęp do wybranej atrakcji. Poniżej znajduje się opis poszczególnych atrakcji wraz z informacją o obowiązujących zniżkach, tym samym zachęcamy do rezerwacji przejazdu MPS Antracyt na wybranym przez siebie odcinku.

KUP BILET

1. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Zniżka nawet do 50% na bilety wstępu dla pasażerów pociągu, obowiązujący w dniu przejazdu!

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu zostało założone w 1908 r., zaś od 1926 r. jego siedzibą jest położony w centrum miasta, kilka minut spacerem od Rynku zabytkowy klasycystyczny pałac należący wcześniej do rodziny Albertich, wałbrzyskich kupców i przemysłowców. W 2015 roku po remoncie swojej siedziby i nowej aranżacji sal wystawienniczych muzeum pełniące dotychczas rolę muzeum regionalnego zostało przekształcone w Muzeum Porcelany, skupiając się na eksponowaniu liczącej ponad 10.000 obiektów kolekcji porcelany śląskiej (w tym pochodzącej z fabryk wałbrzyskich) oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich (m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii). Część pomieszczeń została zaaranżowana w stylu dawnej mieszczańskiej rezydencji z wykorzystaniem własnych zbiorów malarstwa, mebli oraz rzemiosła artystycznego. W muzeum prezentowana jest także kolekcja polskiego malarstwa współczesnego (z dziełami takich artystów, jak J. Duda-Gracz, F. Starowieyski, Z. Beksiński, J. Nowosielski) oraz kolekcja ceramiki polskiej z lat 50. i 60. XX wieku. Organizowane są również wystawy czasowe.

Muzeum czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-16, w środy w godz. 10-18. Oprócz zwiedzania ekspozycji, muzeum zaprasza także do skorzystania z bogatej oferty edukacyjnej (lekcje muzealne, warsztaty, wykłady) skierowanej do dzieci, młodzieży i dorosłych.

2. Pałac Jedlinka w Jedlinie-Zdrój

Zniżka na wstęp po okazaniu biletu z przejazdu Muzealnym Pociągiem Specjalnym Antracyt, obowiązujący w dniu przejazdu!

Pałac Jedlinka zaprasza na niezwykłe spotkanie z historią. Wojny Śląskie, czasy rewolucji przemysłowej, sekrety bogatych fabrykantów, intrygi i pojedynki dworskie, ukryte skrzynie pełne skarbów oraz niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej.

Pałac Jedlinka jest szczególnie urokliwym miejscem. Często nazywa się go porcelanowym pałacem ze względu na jego głównego budowniczego, właściciela fabryki porcelany, Carla Kristera. Jedną z atrakcji są bogate zdobienia pochodzące z połowy XIX wieku, które w niezmiennej postaci zachowały się do dzisiaj. Sufity posiadają przepięknie złocone sztukaterie, na podłogach możemy oglądać kolorowe, drewniane mozaiki z tamtej epoki.

Tylko u nas mogą Państwo zobaczyć replikę pociągu wodza III Rzeszy.

Dotknij historii – to właśnie w wagonie 10 252 Bln zapadały najważniejsze decyzje strategiczne wszystkich frontów II wojny światowej.

3. Turystyczna Trasa Podziemna – Nowa Ruda

Bilet wstępu w cenie 12 zł za osobę zamiast 22zł/os. dla pasażerów pociągu, obowiązujący w dniu przejazdu!

Największa atrakcja ziemi noworudzkiej, czyli Muzeum Górnictwa i Podziemnej Trasy Turystycznej zaprasza do zapoznania się z autentycznymi eksponatami górniczymi. Ponadto istnieje możliwość zwiedzenia prawdziwej kopalnianej sztolni, gdzie można między innymi zobaczyć maszyny. Na sam koniec zwiedzania czeka aktywna kolejka górnicza.

4. Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku

Bilet wstępu w cenie 5ł/os. zamiast 19zł/os. dla pasażerów pociągu, obowiązujący w dniach 17.03-18.03.2018r!

Park Miniatur Minieuroland – miejsce, w którym każdy może poczuć się jak Guliwer w krainie Liliputów i jednocześnie jak Alicja w zaczarowanym ogrodzie. To jedyny w Polsce kompleks rekreacyjno-edukacyjny, łączący park miniatur z arboretum. Na powierzchni dwóch hektarów znajduje się ponad 40 makiet, misternie odwzorowujących budowle z Polski, Europy i świata. Wszystkie miniatury powstają w pracowni modelarskiej, w której goście Minieurolandu mogą na własne oczy zobaczyć jak wygląda praca modelarzy oraz poznać narzędzia i materiały z jakich wykonywane są miniaturowe budowle. Minieurolandu z całą pewnością nie może zabraknąć na turystycznej mapie rodzinnych atrakcji. Zwiedzanie jest urozmaicone różnorodnymi formami aktywności, rozwijającymi spryt i kreatywność. Dorośli mogą wspólnie za swoimi pociechami rozwiązywać zagadki, układać gigantyczne puzzle i walczyć o tytuł „Zdobywcy Minieurolandu”. Na powierzchni 1200 m², znajduje się nowoczesny plac zabaw z mnóstwem kolorowych i bezpiecznych w użytkowaniu urządzeń, takich jak zjeżdżalnia linowa tyrolka, huśtawki bocianie gniazda, ścianka wspinaczkowa oraz wiele innych atrakcji, spełniających oczekiwania wszystkich maluchów. Każdy zakątek Parku Miniatur Minieuroland inspiruje, zachwyca i zaskakuje.

5. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

10% rabatu na bilet wstępu do Muzeum dla pasażerów pociągu, obowiązujący w dniach 17.03-18.03.2018r., po okazaniu biletu z przejazdu Antracytem!

To duże – na skalę europejska Muzeum kolejowe – założone zostało w 2005 roku na terenie zabytkowej lokomotywowni z 1908 roku w Jaworzynie Śląskiej na Dolnym Śląsku. Muzeum położone jest na terenach kolejowych o powierzchni ponad 2 hektarów z zachowaną infrastrukturą kolejową, budynkami lokomotywowni oraz zapleczem technicznym. Zbiory to ponad 120 pojazdów kolejowych z lat od 1880 do lat 70 XX wieku. Zwiedzanie Muzeum odbywa się miedzy innymi przez przejazd zabytkowym pociągiem po tzw. „Trasie Parowozowej” na terenie Muzeum. Od 2015 roku w oparciu o wyremontowany własnymi siłami parowóz, Tkt48/18 oraz zabytkowe wagony z lat dwudziestych XX wieku Muzeum prowadzi regularne przejazdy dla turystów do różnych atrakcyjnych miejsc na Śląsku. Muzeum zwiększa swoja ofertę turystyki kolejowej dzięki pracy zatrudnionych specjalistów w pracowni konserwacji i remontów zabytkowego taboru kolejowego. Pracownia podejmuje remonty kolejnych zabytkowych lokomotyw i wagonów. W Muzeum organizowane jest szereg akcji społecznych w tym „Miasto Dzieci” – warsztaty edukacyjne dla dzieci, propozycja zorganizowania czasu wolnego dla dzieci pochodzących z rodzin ograniczonym dostępie do kultury.

6. Twierdza Kłodzko w Kłodzku

Bilet wstępu 14 zł/os. za zwiedzanie całej Twierdzy zamiast 18zł/os. lub 10 zł/os. za zwiedzanie albo korytarzy minerskich* (tzw. labiryntów podziemnych) albo górnych bastionów Twierdzy zamiast 12zł/os. dla pasażerów pociągu, obowiązujący w dniu przejazdu!

Twierdza została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. Część fortyfikacji udostępnionej do zwiedzania to zaledwie 10% obiektu. W towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny mundur turyści mają szansę zdobyć ostateczny punkt obrony twierdzy czyli donjon. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów. Śmiałkowie pod czujnym okiem pruskiego żołnierza będą mieli okazję przejść błyskawiczne przeszkolenia artyleryjskie przy jednaj z naszych armat. Najodważniejszych (i tych mniej odważnych również) zapraszamy do naszych podziemi zwanych popularnie labiryntami. Tam czeka na Państwa do przejścia ponad kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminerskich rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy. Twierdza to miejsce owiane aurą tajemniczości, które gromadzi wiele historycznych wydarzeń z minionych epok oraz różnych legend i opowieści. Przewodnicy oprowadzający po Twierdzy odkryją przed Państwem jej sekrety i w ciekawy sposób opowiedzą o burzliwej historii tej fortyfikacji.

*Ze względu na bezpieczeństwo korytarze minerskie nie są udostępniane osobom cierpiącym na choroby serca i układu krążenia (w tym wysokie ciśnienie), klaustrofobię, dzieciom do 5. roku życia i kobietom w ciąży. Przeciwwskazaniem są też choroby układu nerwowego (np. epilepsja). W korytarzach panują stałe warunki wilgotnościowe i temperaturowe, ale doświadczenie wskazuje, iż osoby wymienione powyżej źle znoszą pobyt w korytarzach.