ERIH_Logo

jesteśmy dumni, że możemy poinformować o nadaniu Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w dn. 2.07.2018 r. tytułu Punktu Kotwicznego Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Tytuł ten przyznawany jest obiektom o szczególnym znaczeniu dla historii techniki i przemysłu w Europie. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku jest jednym z 80 Punktów Kotwicznych, do których należą m.in. pierwszy most żelazny na świecie w Ironbridge, Browary Heineken w Amsterdamie czy Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

ERIH doceniło znaczenie zespołu d. parowozowni w Jaworzynie Śląskiej (siedziby Muzeum Kolejnictwa na Śląsku) będącego częścią najstarszego węzła kolejowego na Śląsku, którego powstanie umożliwiło rozwój przemysłu w rejonie Przedgórza Sudeckiego i Karkonoszy.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku powstało w 2004 r. w miejsce zrujnowanego skansenu Lokomotyw Parowych PKP. Po 14 latach działalności Muzeum jest jednym z największych muzeów kolejowych w Europie. Kolekcję tworzy ponad 140 zabytkowych pojazdów kolejowych. Wysiłkiem Muzeum Kolejnictwa na Śląsku udało się odbudować i przywrócić do ruchu m.in. zabytkową polską lokomotywę parową TKtk48-18 z 1951 r. czy zestaw wagonów osobowych Ci/Bi z lat 30-tych XX wieku, które wykorzystywane są do organizacji przejazdów po najważniejszych liniach kolejowych Dolnego Śląska i Polski.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku jest częścią Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, największej organizacji pozarządowej w Polsce zajmującej się ochroną i promocją zabytków techniki.

Więcej informacji dot. Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego obiektów, które zrzesza znajdziecie Państwo na stronie erih.net

Zespół Muzeum Kolejnictwa na Śląsku,