Wakacyjny Pociąg Muzealny

Wakacyjny Pociąg Muzealny
Wakacyjny Pociąg Muzealny
Wakacyjny Pociąg Muzealny

Szanowni Państwo,

we wszystkie weekendy od dn. 4.07.2015 r. do 13.09.2015 Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku razem z Przewozami Regionalnymi Sp. z o.o. a także z Miastem Świdnica, Starostwem Powiatowym w Świdnicy oraz PKP PLK S.A., zaprasza do przejazdów Wakacyjnym Pociągiem Muzealnym. Jazdy pociągu organizowane są na trasie Jaworzyna Śląska – Świdnica Miasto – Jaworzyna Śląska.

Skład pociągu tworzy lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r. oraz dwa wagony osobowe serii Ci28 z 1928 r. Do Państwa dyspozycji oddajemy dwa pociągi – porannego GRYF-a i popołudniowego FRYDERYK-a. 

Rozkłady jazdy pociągów Gryf i Fryderyk zostały w możliwie największy sposób dopasowane do godzin przyjazdów / odjazdów normalnych pociągów osobowych na stacji Jaworzyna Śląska, np.:

1. Pociąg R 76900 KAMIEŃCZYK (Przewozy Regionalne):

08:58 Wrocław Główny

09:53 Jaworzyna Śląska

10:05 GRYF

2. Pociąg KD 69869 (Koleje Dolnośląskie):

10:23 Wrocław Główny

11:23 Jaworzyna Śląska

W oczekiwaniu na odjazd pociągu FRYDERYK- np. zwiedzanie Muzeum

12:50 FRYDERYK

Bilet na przejazd pociągami Fryderyk i Gryf uprawnia do 10% rabatu przy zakupie biletu wstępu do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w dniu przejazdu.

Podróżni mogą zakupić bilety w jedną lub dwie strony. Przy zakupie biletu w dwie strony podróż do Świdnicy można odbyć GRYFEM a drogę powrotną FRYDERYKIEM. W ten sposób zyskujecie Państwo blisko 3h na odbycie spaceru śladami zabytków architektury Świdnicy. 

Sprzedaż biletów na przejazdy pociągami GRYF i FRYDERYK odbywa się wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej www.biletyregionalne.pl lub bezpośrednio u Kierownika Pociągu. Ilość miejsc w wagonach jest ograniczona (92 miejsca siedzące)!

Nad bezpieczeństwem podróżnych w trakcie przejazdu czuwa Drużyna Konduktorska, w skład której wchodzi Kierownik Pociągu oraz Konduktor – Przewodnik.

Nasz historyczny skład porusza się po najstarszym fragmencie tzw. Podsudeckiej Magistrali Kolejowej. Jej początki sięgają pierwszej połowy XIX w. W lipcu 1844 r. Towarzystwo Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzkickiej oddało do użytku linię łączącą Świdnicę z otwartą rok wcześniej linią kolejową Wrocław – Świebodzice. W następnych dekadach linia była wydłużana by uzyskać swój ostateczny kształt w 1876 r. Od tego czasu łączy Legnicę z Katowicami. 

Świdnica jest jednym z największych a jednocześnie najmniej poznanych miast Dolnego Śląska. W przeszłości będąc ważnym ośrodkiem handlu, przez całe stulecia wiodła zacięty bój z nieodległym Wrocławiem o prymat w regionie. Świadectwem tych dawnych zmagań, ale także kupieckiego rzemiosła i wyrosłej na niej potęgi, jest bogactwo zabytków architektury. 

Do najważniejszych należą Rynek Starego Miasta z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym (jednym z najlepiej zachowanych w Polsce), Ratusz z odbudowaną i udostępnioną zwiedzającym Wieżą Ratuszową skąd podziwiać można panoramę miasta a także masyw Ślęży, nieodległą Radunię ale też Góry Sowie oraz Kościół Pokoju. Zabytek, którego wartość najlepiej wyraża umieszczenie go na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

GRYF logo

9:31 JAWORZYNA ŚL. (Stacja PKP)
9:45 ŚWIDNICA MIASTO

10:05 ŚWIDNICA MIASTO
10:20 JAWORZYNA ŚL. (Stacja PKP)

FRYDERYK logo

12:40 JAWORZYNA ŚL. (Stacja PKP)
12:55 ŚWIDNICA MIASTO

13:20 ŚWIDNICA MIASTO
13:35 JAWORZYNA ŚL. (Stacja PKP)

Ceny biletów

Bilet w dwie strony (Jaworzyna Śl. – Świdnica Miasto – Jaworzyna Śl.)

Dorośli: 24.00 zł / os.

Dzieci i młodzież ucząca się: zniżki  wg uprawnień do ulgowych przejazdów koleją w komunikacji krajowej*

Bilet w jedną stronę (Jaworzyna Śl. – Świdnica Miasto lub Świdnica Miasto – Jaworzyna Śl.)

Dorośli: 14.00 zł / os.

Dzieci i młodzież ucząca się: zniżki  wg uprawnień do ulgowych przejazdów koleją w komunikacji krajowej*

*Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. z 2012 r., poz. 1138 z późn. zm.) oraz z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.)

UWAGA!
W dn. 4 i 5 lipca 2015 r. sprzedaż biletów prowadzić będzie Kierownik Pociągu przed odjazdem pociągów Gryf i Fryderyk. Od dn. 11.07.2015 r. uruchomiona zostanie sprzedaż internetowa biletów. Liczba miejsc ograniczona!