Dzień Kolejarza 25.11.2019

Kustosz Muzeum, wieloletni pracownik PKP, maszynista Zbigniew Gryzgot zaprasza byłych i aktualnych kolejarzy na spotkanie  z okazji Święta Kolejarza.

Spotkanie odbędzie się 25 listopada 2019 r. o godz. 10.00 na terenie Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej  Dzień Kolejarza jest polskim świętem obchodzonym od 38 lat w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. W ramach obchodów Dnia Kolejarza zostanie zorganizowane spotkanie kolejarz dzieci i młodzieży z emerytowanymi kolejarzami „Kolej łączy pokolenia”. Celem spotkania  jest zainteresowanie młodych ludzi tematyką kolejnictwa – na terenie historycznej lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej.

W programie  uroczystości: powitanie gości,spotkanie z dziećmi i młodzieżą Kolej łączy Pokolenia,  spotkanie wspominkowe, oprowadzenie po nowej wystawie prezentującą historię kolei i techniki kolejowej od XIX wieku do okresu PRL. W częściowo chronologicznym układzie wyodrębniono 7 tematycznych przestrzeni ekspozycyjnych: Naczelnik 1930 (historia kolei w Jaworzynie Śląskiej 1843 – 1945), Naczelnik 1977 (historia kolei w Jaworzynie 1945 – 1990), pracownia ODRA (prezentująca jedyną na Dolnym Śląsku cyfrową maszynę obliczeniową ODRA 1305), Kolejowa Kasa, Kolejowa Medycyna Pracy, Zawody PKP, drukarnię oraz zabytkową makietę kolejową H0 prezentowaną w nowej aranżacji.

Po części oficjalnej organizatorzy zapraszają  na poczęstunek. Obowiązują wcześniejsze zapisy.