Gala Parowozów 2013 – podsumowanie

Szanowni Państwo, 

w dn. 21 i 22 września, odbyła się Gala Parowozów 2013 – III Międzynardowoy Zlot Zabytkowych Lokomotyw. Spotkanie sprawnych lokomotyw parowych z Czech, Niemiec i Polski. Impreza ze wszech miar udana, Jaworzynę Śląską odwiedziło w tych dniach przeszło 15 000 turystów. W tym roku gościliśmy parowozy z Berlina (BR52 8177), Löbau (BR 8077), Brna (213.901), Wolsztyna (Ol49-69) i Pyskowic (Ty42-24). Obowiązki gospodarza pełnił parowóz z Jaworzyny Śląskiej, TKt48-18.

Galę Parowozów 2013 zainaugurowała uroczysta parada, powitanie parowozów na stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej. Około południa wszystkie uczestniczące w zlocie lokomotywy zameldowały się na terenie bocznicy kolejowej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, gdzie od godziny 13.00 do 18.00 odbywały się prezentacje poszczególnych parowozów, pokazy pracy manewrowej oraz oporządzania lokomotyw. Organizatorzy wręczyli również nagrody za “Najlepiej przeprowadzoną konserwację lokomotywy parowej” – tutaj bezkonkurencyjna okazała się lokomtywa z Pyskowic, Ty42-24 oraz nagrodę “Za najdłuższą pokonaną trasę” – nagroda powędrowała w ręce załogi berlińskiego parowozu.

Z okazji jubileuszu 170 lat kolei w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku we współpracy z aktorem, reżyserem i animatorem, charyzmatycznym Darkiem Lechem, przygotowało wieczorny spektakl – “Historia Kolei na Dolnym Śląskuk”. W rolę aktorów wcieliły się…lokomotywy parowe! Tego wieczoru ukonstytuowała się również tzw. Jaworzyńska Grupa Rekonstrukcyjna, czyli samorządowcy w roli aktorów – amatorów w historycznych strojach z epoki.

Niedziela, 22 września, miała charakter rodzinnego pikniku. Przez cały dzień prezentacją lokomotyw towarzyszyły przejazdy zabytkowymi lokomotywami po bocznicy kolejowej Muzeum. Chętni mogli z bliska przyjżeć się i zwiedzić lokomotywy pod parą.

Ogromna (z roku na rok coraz większa! frekwencja, udowadnia, że Gala Parowozów, spotkanie parowozów w Jaworzynie Śląskiej, jest imprezą potrzebną i oczekiwaną. Dlatego też serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy postanowili odwiedzić w ten wrześniowy weekend. Mamy nadzieję, że spędzili pięknie swój wolny czas!

Jednocześnie zapraszamy już do udziału w IV Międzynarodowym Zlocie Zabytkowych Lokomotyw w 2014 roku. Datę podamy już wkrótce.

Chcemy również podziękować wszystkim, którzy udzielili nam wsparcia i pomocy przy organizacji tej największej na Dolnym Śląsku kolejowej imprezy plenerowej.

Dziękujemy!

Dyrekcja i Pracownicy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Gala w liczbach 😉

6 uczestniczących parowozów,
4 planowe pociągi specjalne (Wrocław, Wałbrzych i Świdnica),
4 zabytkowe składy (Berlin, Löbau, Wolsztyn i Pyskowice),
1 parowóz, który przyjechał drogą lądową…, ale nie po szynach!
15 000 gości w Jaworzynie Śląskiej,
7 500 gości w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa,
40 ton zużytego węgla,
2 dni wspaniałego, kolejowego święta!