Gala Techniki Rolniczej

Gala Techniki Rolniczej

 

GALA TECHNIKI ROLNICZEJ 2019
III Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Maszyn Rolniczych i Pojazdów Użytkowych
7.09.2017 r.  – 8.09.2019 r.

Muzeum Techniki Rolniczej na Śląsku (w organizacji)
Piotrowice Świdnickie
50°56’15.5″N 16°27’26.4″E

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska w dniach 09.09.2017 i 10.09.2017 na terenie folwarku i dworu w Piotrowicach Świdnickich po raz pierwszy zorganizowała Galę Techniki Rolniczej – część GALI PARY 2017.  Wzięło w niej udział kilkadziesiąt zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych, samochodów użytkowych i walców parowych. 

W ten wyjątkowy wrześniowy weekend dawny folwark Burghausów po raz pierwszy od bardzo dawna wypełnił się gospodarskim życiem…

W tegorocznej – III – edycji szczególne miejsce zajmą prezentacje prac polowych i gospodarskich prezentowane i rekonstruowane w oparciu o zabytkowe pojazdy, techniki i maszyny rolnicze. Na terenie folwarku zobaczyć będzie można polskie i zagraniczne ciągniki rolnicze prezentowane w 3 klasach: Oldtimer (do 1960 r.), Youngtimer (do 1990 r.) i Współczesne (po 1990 r.).

Folwark powstał wokół wzniesionego przez Jakuba von Zedlitza dworu obronnego pod koniec XVI stulecia. Przez następne lata renesansowy dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli związanych z największymi i najznamienitszymi rodami Śląska. Pod koniec XVIII wieku – podobno w drodze losowania – przypadł w udziale arystokracie, Niklasowi  von Burghauss, królewskiemu szambelanowi i znanemu filantropowi. Hrabia znacznie rozbudował majątek ufundował także na jego terenie szpitale dla kobiet i mężczyzn. W nieodległych Łażanach sfinansował budowę pierwszego na kontynencie europejskim mostu żelaznego (20.05.1796 r.).

Dziś zamek jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która na jego terenie organizuje Muzeum Technik Rolniczych, które w przyszłości prezentować będzie historię, bogactwo i dorobek jednej z najważniejszych w historii Śląska dziedzin aktywności jego mieszkańców- rolnictwa. 


Zespół Fundacji,