Międzynarodowy Dzień Muzeów w Muzeum Kolejnictwa

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów – corocznego święta obchodzonego 18 maja, a ustanowionego w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO nasze Muzeum organizowało tłumnie odwiedzaną Noc Muzeów w majowy wieczór.

W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną rezygnujemy z organizowanego od 14 lat eventu na rzecz wirtualnego zwiedzania Muzeum Kolejnictwa udostępnionego o godz. 19 00 na muzealnym FP Muzeum Kolejnictwa https://www.facebook.com/muzeum.kolejnictwa/ . Oprowadzi Państwa znany pasjonat kolejnictwa Ronald Kiliński.

Ponadto serdecznie zapraszamy na weekendowe zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w ścisłym reżimie sanitarnym. Do zwiedzania udostępniamy 110-letnią halę wachlarzową, ponad 60 lokomotyw parowych, elektrycznych i spalinowych, 70 wagonów osobowych i towarowych, budynki piaskowni, olejarni, dźwigi i żurawie kolejowe – to to co zobaczycie na spacerze na ponad 2 ha muzealnej bocznicy. Po bocznicy oprowadza doświadczony przewodnik, który przybliży Państwu historię kolejnictwa.

Na odwiedzających w najbliższą niedzielę 17 maja czeka niespodzianka. Na tory bocznicy Muzeum wyjedzie ponownie odrestaurowana drezyna Warszawa M20. Zapraszamy odwiedzających do zapoznania się niesamowitą historią samochodu osobowego Warszawa, który pełnił służbę również na kolei od 1956 roku, kiedy powstał pierwszy prototyp drezyny osobowej M20. O wszystkich ciekawostkach dowiedzą się Państwo podczas prezentacji na obrotnicy, będzie możliwość indywidualnej przejażdżki (po każdej przejażdżce samochód będzie dezynfekowany).
Muzeum czynne w weekendy od 10 00 do 18 00 ( zwiedzanie z przewodnikiem o 11 00, 13 00, 15 00, 16 00), uruchamiamy ponownie przejażdżki lokomotywą spalinową Ls40-4606 z 1956 roku oraz bezpiecznym otwartym wagonem o godzinie 12:00 i 14:00.

Zespół Muzeum