W nowym roku rozpoczynamy cykl spotkań z historią. Zapraszamy do Muzeum Kolejnictwa na spotkania z naukowcami, ciekawymi osobowościami, historykami i autorami interesujących książek Nie chcemy ograniczać się do konkretnych wydarzeń, epok, zagadnień, czy miejsc, mamy nadzieję, że poprzez te spotkania damy możliwość odkrycia na nowo historii naszego regionu.

Już w najbliższa sobotę 25 stycznia br. o godz. 16 00 odbędzie się spotkanie z Romanem Czejarkiem, znanym dziennikarzem, prezenterem, konferansjerem, a także publicystą i miłośnikiem podróży. Roman Czejarek od wielu lat związany jest przede wszystkim z Radiową Jedynką, ale znany jest też z popularnych programów TVP, takich jak „Kawa czy herbata?” lub „Pytanie na śniadanie”. Ponadto jest autorem wielu książek i publikacji. Z mikrofonem i aparatem fotograficznym wiele razy przemierzył całą Polskę. W 2019 r. otrzymał nagrodę i tytuł najlepszego dziennikarza turystycznego m.in. za audycje ze skansenów kolejowych. Jedną z ostatnich jego publikacji jest książka pt. “Sekrety polskich kolei”, którą autor, nie bez powodu, będzie prezentował w naszym muzeum. Książka skrywa bowiem również sekrety Muzeum kolejnictwa którą autor odwiedził osobiście.

Oprócz tego, książka opowiada o wielu innych kolejowych sekretach, zagadkach, rzeczach znanych, ale też i tych, które dawno odeszły w zapomnienie. Ujawnia to, co przez długie lata skrzętnie skrywano: świecące pociągi z odpadami nuklearnymi, polskie spalinowozy na wojnie w Libanie, tunel śmierci w Górach Sowich oraz „Gagariny” zamienione na „Batmany”, czy kwestię „ZSRR kontra zachód Europy”.