Mała duża lokomotywa na Trasie Parowozowej

Cześć i czołem,

w związku z zakończeniem sezonu wakacyjnego zawieszamy kursowanie Wakacyjnego Pociągu Muzealnego, na tory wyjedzie znowu za rok, w maju. Już od najbliższego weekendu, tj. 17 i 18 września zapraszamy na przejazdy naszymi zabytkowymi lokomotywami spalinowymi – w tym przede wszystkim lokomotywą DEUTZ OMZ122R 33124 z 1940 r. – najstarszą czynną normalnotorową lokomotywą spalinową w Polsce, okazjonalnie na Trasie Parowozowej spotkacie 409Da-1 oraz autobus szynowy 830.0179

Nasza mała duża lokomotywa wyjeżdża na tory o godzinie 12:00 i 14:00, więcej informacji – KLIKNIJ

WAKACYJNY POCIĄG MUZEALNY 2016

 

Kursuje wyłącznie w weekendy do 11.09.2016 r.  

W weekendy od dn. 1.05.2016 r. do 11.09.2016 Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku razem z Przewozami Regionalnymi Sp. z o.o. a także z Miastem Świdnica, Gminą Świdnica oraz Starostwem Powiatowym w Świdnicy zaprasza do przejazdów Wakacyjnym Pociągiem Muzealnym. Jazdy pociągu organizowane są na trasie Jaworzyna Śląska – Świdnica Miasto – Krzyżowa i z powrotem.

Skład Wakacyjnego Pociągu Muzealnego tworzy lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r. oraz dwa wagony osobowe serii Ci28 z 1928 r. oraz wagon osobowy Bi29 z 1929 r. Do Państwa dyspozycji oddajemy dwa pociągi – porannego Czerwonego Barona oraz popołudniowego Pioniera.

Rozkład Jazdy Wakacyjnego Pociągu Muzealnego został skonstruowany tak, żeby Podróżni mieli okazję zwiedzić atrakcje czekające na każdej ze stacji.

Świdnica
Miasto baroku, dawniej jeden z najważniejszych w regionie ośrodków kupieckich oraz stolica samodzielnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. To tutaj, na liczne jarmarki, przyjeżdżali kupcy i mieszczanie, chcący zaopatrzyć się w biżuterię, sól oraz oczywiście słynne w Europie świdnickie piwo. Dziś niemal każdy element zabytkowej starówki przypomina o jej bogatej, wielonarodowościowej historii, stanowiąc wyjątkową oprawę wielu wydarzeń kulturalnych organizowanych w mieście, takich jak m.in.: Festiwal Teatru Otwartego (lipiec) czy Międzynarodowy Festiwal Bachowski (lipiec/sierpień).

Oprócz nastrojowego, uważanego za jeden z najcenniejszych ze względu na zachowaną niemalże w całości oryginalną zabudowę Rynku, warto zobaczyć także:

  • gotycką Katedrę pw. św. Stanisława i św. Wacława z XIV wieku z najwyższą wieżą na Śląsku,
  • ewangelicki Kościół Pokoju pw. Św. Trójcy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO,
  • Jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa,
  • Wieżę Ratuszową, z której można obejrzeć panoramę miasta,
  • pozostałości twierdzy świdnickiej przy pl. Św. Małgorzaty i ul. Śląskiej,
  • rzeźby świdnickich dzików przy Dawnym Pałacu Opatów Cysterskich;
  • rodzinny dom „Czerwonego Barona” – najsłynniejszego pilota myśliwskiego z czasów I wojny światowej,
  • jedną z najstarszych w regionie Giełdę Staroci, Numizmatów i Osobliwości, która odbywa się w centrum miasta zawsze w każdą pierwszą niedzielę miesiąca,

Wysiądź w Świdnicy i zwiedź bezpłatnie miasto z przewodnikiem!
W każdą niedzielę od czerwca do końca sierpnia o godzinie 10:45 na Gości przybyłych do Świdnicy „Wakacyjnymi Pociągami Muzealnymi” na 1. peronie dworca będzie czekał przewodnik w dawnym stroju kupieckim. Podczas blisko dwugodzinnego spaceru zaprezentuje najciekawsze zakątki miasta i opowie o jego niezwykłej historii.

Samodzielnie zwiedzaj Świdnicę na rowerze lub z audioprzewodnikiem
Osoby chcące zwiedzić Świdnicę samodzielnie mają do dyspozycji bezpłatne audioprzewodniki i rowery, które można wypożyczyć w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Rynku.

Do zobaczenia w Świdnicy!

Gmina Świdnica
Cel podróży wypoczynkowych, miejsce aktywnej turystyki, spotkań z historią, kulturą i tradycją, a także miejsce zabawy podczas licznych imprez plenerowych. Największą z nich jest doroczne Święto Plonów (4 IX). Na przygotowanych przez sołectwa gminy Świdnica straganach serwowane są specjały i lokalne produkty, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Na powierzchni 208 km2 w 33 sołectwach mieszka 16740 osób. To dowód na to, że ludzie doceniają komfort życia, spokój, przyjazne środowisko, bazę kulturalno-oświatową. Tylko w ostatnich 25 latach liczba ludności w gminie wzrosła o ponad dwa tysiące. Zróżnicowanie terenu pozwala każdemu z odwiedzających gminę Świdnica znaleźć to, co najpiękniejsze w przyrodzie: tereny nizinne, górzyste, lasy. Część wschodnia gminy leży i graniczy z pięknym Parkiem Krajobrazowym Masywu Ślęży, zaś zachodnia z Parkiem Krajobrazowym “Książ”.

Szlak Bursztynowy
Miłośnikom aktywnego wypoczynku oferujemy transeuropejski rowe­rowy „Szlak bursztynowy” Eurovelo nr 9 prowadzący od Bałtyku aż do Adriatyku. W swojej ofercie sportowo-rekreacyjnej posiadamy pełnowymiarowa halę sportową, przy centrum edukacyjnym w Witoszowie Dolnym. Obok hali powstały pomieszczenia towarzyszące – siłownia, sala do squosha, sala  fitness oraz pierwsza i jedyna w powiecie świdnickim profesjonalna ścianka wspinaczkowa.

Dla turystów ceniących sobie zalety aktywnego wypoczynku znakomitą propozycją będzie skorzystanie z oferty Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie. Lokalizacja obiektu, z dala od miejskiego zgiełku daje możliwość wspaniałego wypoczynku, turystyki pieszej- NORDIC WALKING i rowerowej. Placówka dysponuje 51 miejscami noclegowymi w 14 pokojach, z pełnym węzłem sanitarnym. Obiekt przystosowany jest do obsługi osób niepełnosprawnych. 

Pałac w Krzyżowej
Naszą perełką i „oknem na świat” jest wieś Krzyżowa. To właśnie tam, 12 listopada 1989 r. miało miejsce historyczne spotkanie ówczesnego kanclerza Niemiec Hel­muta Kohla i premiera RP Tadeusza Mazo­wieckiego, które zapoczątkowało nowy rozdział w stosunkach polsko-niemiec­kich. W 25. rocznicę tych wydarzeń (XI 2014 r.) premier RP Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę „Odwaga i Pojednanie”. Ekspozycja opowiada o trudnej przeszłości, historii ale i drodze ku pojednaniu.

Na gości podróżujących pociągiem Czerwony Baron o godz. 11:00 na stacji w Krzyżowej czekać będzie Przewodnik, który organizować będzie zwiedzanie zespołu pałacowego Krzyżowa.

Gmina Świdnica to miejsce gdzie warto żyć!

Parowóz TKt48-18 z wagonami Ci28 opuszcza teren muzealnej bocznicy kolejowej

Rozkład Jazdy Wakacyjnego Pociągu Muzealnego
podawany jest z miesięcznym wyprzedzeniem!

Czerwony Baron (Do 11.09. 2016)

10:25 Jaworzyna Śląska (STACJA PKP)
10:37 – 10:47 Świdnica Miasto
10:55  Krzyżowa

12:28 Krzyżowa
12:36 – 12:37 Świdnica Miasto
12:48 Jaworzyna Śląska (STACJA PKP)

Pionier (Do 11.09.2016)

14:00 Jaworzyna Śląska
14:15 Świdnica Miasto

15:00 Świdnica Miasto
15:12 Jaworzyna Śląska

Ceny Biletów

Bilety można kupić na stronie internetowej www.biletyregionalne.pl lub u Kierownika Pociągu w pociągu przed odjazdem pociągu.

Jaworzyna Śl. – Świdnica Miasto: 14.00 zł (T)* / 24.00 zł (T/P)**

Jaworzyna Śl. – Krzyżowa: 19.00 zł (T) / 29.00 zł (T/P)

Świdnica Miasto – Krzyżowa: 9.00 zł (T) / 14.00 zł (T/P)

T – bilet w jedną stronę,

T/P – bilet w dwie strony,

Od podanych cen biletów przysługują zniżki wg. Taryfikatora Przewozów Regionalnych.